İzleyiciler

23 Aralık 2014 Salı

Biraz iç dökme...

Doğup büyüdüğüm şehirden uzun süreli hiç ayrılmadım,şimdilerde mecburiyetten(atandığım için)başka bir yerde yaşamaya çalışıyorum.Bekar veya çocuksuz olduğum dönemde atansaydım daha kolay olabilirdi,şu an çok zorlanıyorum.

Hayatımın her anında olduğu gibi bu halime de şükrediyorum,bunu da yaşamam gerekiyormuş ki yaşıyorum diyorum ama bir yandan da ülkemizin sisteminin saçmalıklarını eleştiriyorum.
Adana'da birçok kişi ücretli öğretmenlik yapıyorken yani biyoloji öğretmeni açığı varken ben kendi evimden,eşimden uzak başka bir şehirde yaşamak,çocuğumu da sürüklemek,bizimle beraber bazen annemi bazen babamı rezil etmek zorunda kalıyorum...

Yine de şanlıyım;atandığım ilçe ile evim arasındaki mesafe her hafta gidip-gelmeme uygun..

Orada ayrı bir ev,yeni eşyalar,yeni bir düzen var.
Biri beni birkaç günlüğüne bir film sahnesinde oynatıyor,rolümü yapıp kendi düzenime dönüyor gibiyim.Çoğu sabah gözümü açtığımda 'ne işim var benim burada'hissi ile uyanıyorum.Sonra negatifliği kenara bırakıp aşkla yaptığım mesleğime odaklanıyorum.Evden çıktığımda ait olmadığım bir yerin havasını içime çekerek o günün güzel geçmesini diliyor ve okula gidiyorum.

Okula girdiğim andan sonrası daha kolay sanırım.Ders anlatırken,nöbetteyken,öğrencilere odaklanmışken iç sesimi dinlemiyorum.
Karşımdaki öğrencilerin nerede yaşadığının önemi yokki...
Nasıl verimli ders anlatırım,önemli bilgileri nasıl kalıcı hale getiririm,Atatürk sevgisini,çevresine saygı ve sevgiyi nasıl öğretirim,kitap okuma alışkanlığı kazandırabilirmiyim...gibi uğraşlarım var.
Okulda mutluyum.Her etkinlikte ilk başta beni dahil ediyorlar.Öğrencilerim bana özel hazırlıklar yapıp,kutlamalar yapıyorlar.Her tenefüste etrafım gülen gözlerle doluyor.

Grip oldum diye ıhlamur hazırlayan öğrencimi,her sabah taze bir gülle kapıda beni karşılayan öğrencimi nasıl unuturum ben?
Çocuğum var ve evimden uzaktayım diye ders programımı bana göre düzenleyen okul müdürünü ömrüm boyunca unuturmuyum hiç?
Okula ve yeni arkadaşlara alışmam için;evine yemeğe davet eden,sıcacık ev sahipliği yapan öğretmen arkadaşımın yerini kim tutabilir ki?...

Okul sonrası ise evden ibaret;örgü örüyorum,Batu'yla oynuyorum,annem yada babamla kahve içip sohbetler ediyoruz ve orada kaldığım günlerin çabucak geçmesini dileyerek uyuyorum.

Bulunduğum ilçe minicik.Sokakta kadın görmeniz neredeyse imkansız.Zorunlu olmadıkça markete bile gitmiyorum...

Nadiren karamsarlığa kapılırım,pozitif olmayı tercih ederim.Ama hayat bazen beni de herkesi zorladığı gibi zorluyor.Sürekli 'ballı'olduğumu laf edenler;rahat olsunlar:)Ben de zor günler geçiriyorum,ben de üzülüyorum.
Yüzümdeki sürekli tebessümün nedeni:içimdeki ben;)

9 yorum:

 1. Güzel anlatmışsınız.
  Zevkle yaptığınız bir işiniz çoğu şeyden habersiz bir oğlunuz
  ve sağolsunlar yanınızda gelen bir aileniz var inşallah bir an önce geçer biter eşinizin yanına dönersiniz

  YanıtlaSil
 2. Canım inşallah en kısa süre her şey istediğin gibi,gönlünce olur.Geçer gider unutulur sıkıntılı günler.Allah yavruna eşine ailene sağlık versin gerisi nasılsa yola girer.Nice mutlu senelere.

  YanıtlaSil
 3. İnşallah bu dönemde geçecek canım, sende üstesinden kolaylıkla geleceksin (: Sayılı gün inşallah senin ve Batuş'un için çabucak geçip gider.

  YanıtlaSil
 4. İnstagram da görünce blogdaki yeni yazıyı ilk fırsatta koştum.Öyle güzel anlatmışsın ki o günlerime geri döndüm. O duygu durumun dalgalanması....Çok yorucuydu . Su gibi geçmesi dileğiyle.....

  YanıtlaSil
 5. sen çok değerli bir şey yapıyorsun cingifilli..boşver olumsuzlukları..hani sen sistemin saçmalıkları yüzünden umutsuzluğa kapılıp üzülüyosun ya ben bu saçma sistem içinde senin gibi öğretmenler gördükçe oğlumun geleceği için bir parça daha fazla umutlanabiliyorum..o yüzden çok çok güzel bir şey yapıyorsun :)

  YanıtlaSil
 6. umarım bu zor günleri bir an önce geride bırakır, ailece birarada olmanın keyfini yaşarsınız yeniden. hayat hepimiz için zaman zaman zor ve senin kadar pozitif kalmayı becerebilen çok yok inan. bu anlamda her zaman imrendiğim insanlardansın. yüzün hep gülsün...

  YanıtlaSil
 7. ICTEN YORUMLARINIZ ICIN COK TESEKKUR EDERIM.NASIL MUTLU OLDUGUMU ANLATAMAM...
  BENI ANLAYAN,DESTEKLEYEN BLOGGER ARKADASLARIMIN VARLIGI COK HOS.
  UMARIM BURAYA KENDI SEHRIME ATANDIM YAZISINI DA YAZARIM BIR GUN...
  KOCAMAN OPULDUNUZ SEKERLER.
  SEVGILER..

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel ifade etmişsin benim en samimi arkadaşım da aynı durumda eşi Mersin Merkezde çalışıyor kendisi
  3 saat mesafede Mut ilçesinin bir köyünde... Üstelik yeni evliler... En yakınımda gördüğümden hissettiklerini iyi anlıyorum. Umarım kısa zaman içinde tayinin olur. Kolay gelsin

  YanıtlaSilYorumlarınız beni mutlu ediyor.Teşekkürler...